ارتباطات, روابط عمومی, طرح, مدیریت

تصویرسازی تبلیغاتی

تصویرسازی محصول در اذهان مخاطبان هنری در راستای بازاریابی و فروش بیشتر اهمیت بسزایی دارد.


امروزه تصویرسازی توانسته به طور ویژه ای جایگاه خود را در عرصه های گوناگون بسیار بالا ببرد. تا جایی که در صنایع مختلف هنر تصویرسازی حرف اول را می زند. البته بهتر است علاقه انسان به تصویرسازی را محدود به چند دهه اخیر نکنیم. از دیرباز آدمی طیف گسترده ای از هنر و استعداد خود را با هنرهای تصویری اش به نمایش می‌گذاشته است.
به طور مثال نقاشی‌های نقاش های معروف و مجسمه های هنرمندان در عرصه های گوناگون از جایگاه بالای تصویرسازی در ذهن انسان سخن می‌گویند که به شکل فیزیکی به نمایش درآمده اند.

نمونه تصویرسازی تبلیغاتی در کشورها

تصویرسازی تبلیغاتی در کشورها

در کشورمان ایران پس از ظهور اسلام، هنر مجسمه سازی و تصویرسازی حرام عنوان شده است و به همین دلیل هیچ اثری از تصاویر و مجسمه ها از تاریخچه آن زمان ایران وجود ندارد. این همان بازه زمانی است که هنر تصویرسازی در کشورهای اروپائی و آمریکا به طور ویژه ای رشد کرد و شکوفا شد. با بازتاب گسترده ای که فضای مجازی و  شبکه های اجتماعی گوناگون مانند اینستاگرام، پینترست، تیک تاک و…همه صفحاتی هستند که هنر تصویر و تصویرسازی جایگاه ویژه ای در آن ها دارد. تبلیغات امروزه به طور ویژه ای در درخشش یک محصول مهم است.
برای داشتن یک تبلیغ خوب، لازم است تا تصویرسازی در آن به صورت اصولی و دقیق اجرا شده باشد. شرکت های تجاری و صنایع گوناگون بسیاری هستند که موفقیت امروز خود را مدیون تبیلغات و استفاده بجا و درست از هنر تصویرسازی تبلیغاتی می دانند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با هنر تصویرسازی تبلیغاتی و جایگاه آن در تجارت و بازاریابی مدرن آشنا شوید.

اهمیت تصویرسازی در تبلیغات

در تجارت و آگهی های تبلیغاتی مهم ترین قدم برای اینکه بتوان مشتری های احتمالی را جذب کرد و یا لیست مشتری های ثابت را گسترش داد این است که بتوان ذهن آن ها را خواند و آنچه بیشترین تأثیر را بر ذهن آن ها می گذارد به نمایش درآورد.
وظیفه تصویرسازی تبلیغاتی دقیقاً این است که بتواند با تلفیق متن در تصویرها محصول موردنظر را در چشم بیننده بزرگ جلوه دهد.
به طور مثال شما یک کافی شاپ را در ذهن خود تصور کنید که برای کافه خود به سراغ طراحی یک تصویر تبلیغاتی جالب رفته است و از یک طرح شبیه به یکی از اساطیر درخشان تاریخی برای معرفی خود استفاده کرده است. پس از خارج شدن از این کافی شاپ، شما تنها یک خاطره از نوشیدن یک لیوان قهوه در یک کافی شاپ را در ذهن ندارید؛ بلکه اکنون شما تصویر یکی از اساطیر تاریخی را در حین نوشیدن قهوه در یکی از کافی شاپ ها به خاطر می آورید.

نمونه هنر تصویرسازی تبلیغاتی

هنر تصویرسازی تبلیغاتی

هنر تصویرسازی تبلیغاتی این است که بتواند از ویژگی های متمایز برای درخشش یک محصول استفاده کند. چشم و ذهن مخاطب امروزی به‌قدر کافی در معرض انواع شعارهای تبلیغاتی قرار می گیرد. تصویرسازی تبلیغاتی با این هدف که بتواند به‌صورت غیر مستقیم در ذهن، جایگاه خود را پررنگ تر کند در حال پیشرفت است و جایگاه خاصی در پروژه‌های تبلیغاتی برای خود ایجاد کرده است.
هدف در این سبک از تصویرسازی، تبلیغات به‌صورت پنهان و ناپیدا است. هدف اصلی در تصویرسازی تبلیغاتی برخلاف تصویرسازی در سایر عرصه ها این است که بجای تصویرسازی‌های شلوغ و پر زرق و برق با ایده و فکری نوین به فضاسازی بپردازد. این تکنیک هرچقدر شفاف‌تر باشد اثر طراحی شده مقبول تر خواهد شد. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که از سوی دیگر تصویرسازی تبلیغاتی نباید دور از فهم و ذهن مخاطب باشد.

تفاوت تصویرسازی تبلیغاتی با پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی

تصویرسازی تبلیغاتی سه تفاوت مهم و عمده با پوستر و بیلبورد تبلیغاتی دارد.
با دانستن این تفاوت ها می‌توانید به صورتی حرفه ای تر و دقیق تر برای تصویرسازی در زمینه تبلیغ تجارت خود اقدام به برنامه ریزی کنید.

1) در مرحله اول تفاوت مهم تصویرسازی تبلیغاتی با طراحی پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی این است که در تصویرسازی تبلیغاتی حرف ها و پیام ها به صورتی پوشیده تر عنوان می شوند.
یعنی برخلاف پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی با دقت بر جزئیات نوشتاری طراحی می شوند تا نیاز بیننده را در راستای رفع سؤالات و ابهامات پیش آمده پوشش دهند، در تصویرسازی تبلیغاتی اساس کار این است که به صورت جزئی ذهن بیننده اندر خم زوایای پنهانی از مورد تبلیغ شده جا بماند.

نمونه تفاوت تصویر سازی تبلیغاتی با پوستر

2) در مرحله دوم تفاوت اساسی بین تصویرسازی تبلیغاتی با طراحی پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی باید به این موضوع اشاره کرد که انتخاب و چینش بصری در پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی بر پایه اسلوگان است.
اسلوگان به معنی شعارهای تبلیغاتی می باشد که در طی چند کلمه کوتاه و مختصر هدف اصلی محصول و یا تجارت تبلیغ شده عنوان می شود.
این در حالی است که در تصویرسازی تبلیغاتی الزامی به استفاده از شعارهای تبلیغاتی دیده نمی‌شود.

 3) در مرحله سوم برای بیان تفاوت چشم‌گیر طراحی پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی با تصویرسازی تبلیغاتی باید این موضوع اشاره کرد که در طراحی تصویرسازی تبلیغاتی هدف اصلی این است که تبلیغ به صورت تداعی کننده در ذهن مخاطب اثرگذار واقع شود .
درحالی‌که در طراحی پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی طراح می تواند از تمام شیوه های معرفی مانند تداعی کننده، معرفی کننده و …استفاده کند.

نمونه تفاوت تصویرسازی پوستر با بیلبورد

سیر تکامل تصویرسازی تبلیغاتی

تصویرگری تبلیغاتی در عصر طلایی درخشش تصویرسازی، صاحب به‌یادماندنی‌ترین و تأثیرگذارترین آثار هنری درخشان آن دوره شد. بیشتر تصویرگران در دوران آغاز هنر تصویرسازی، خود نمی‌دانستند که با نقاشی کردن و خلق آثار جدید در حال تصویرگری و یا تصویرگری تبلیغاتی هستند. مدیران و تاجران متوجه شدند که تأثیرگذاری هنر و نقاشی چیزی بیش از هزاران کلمه و سخن است. صاحبان تجارت های گوناگون که از تأثیر هنر تصویرسازی در رشد و شکوفایی صنعت خود به وجد آمده بودند، بهترین و شناخته‌شده‌ترین هنرمندان را مأمور می کردند تا یک اثر تبلیغاتی خاص برای آنان را طراحی کنند.
در آن زمان بود که مجله ها و روزنامه ها نیز تلاش می کردند تا با استفاده از تکنولوژی چاپ رنگی و حکاکی عکس در تولید تصاویر باکیفیت بتوانند بهره کافی را ببرند. هنرمندی همچون کولس فیلیپس از جمله افردی است که نامش به عنوان نخستین طراح تصویرسازی تبلیغاتی به چشم می خورد.

 این درحالی است که هنرمندانی مانند جیمز مونتگومری فلگ و چارلز دانا گیبسون جزو هنرمندانی درخشان در زمینه تصویرسازی داستان ها و کتاب ها هستند. در طول زمان مشخص شد که تبلیغات و تصویرسازی هر دو دارای یک هدف مشترک هستند.
در هر دو حرفه، هدف ترغیب بیننده است. تبلیغات در واقع به ارتباطی که برای انتقال یک پیام تجاری، سیاسی و یا ایدئولوژیک برقرار شده، گفته می شود. اگر بخواهیم از لحاظ جذابیت بین متن و تصویر یک مورد را انتخاب کنیم قطعاً انتخاب تصویر است. اما متن کمک می کند تا مضمون اصلی به مخاطب القا شود. پس تصویرگر در تصویرسازی تبلیغاتی تلاش می کند تا با استفاده از تصاویر و هنر گرافیک اثری درخشان از تلفیق متن و تصویر ارائه دهد.
تصویرگر در تصویرسازی تبلیغاتی چشم بیننده را هدایت می کند تا برداشتی عمیق و ماندگار از اثر موردنظر داشته باشد.

نمونه سیر تکامل تصویرسازی تبلیغاتی در کتاب

 در طی تکامل تصویرسازی تبلیغاتی طراحان این عرصه متوجه شدند که برای اینکه بتوانند متن تبلیغاتی خود را به مخاطب عرضه کنند باید از هنر تصویرسازی برای جلب توجه و هدایت چشم بیننده در ایجاد یک ارتباط عاطفی عمیق استفاده کنند. هنر تبلیغاتی در دهه 1880 بیشتر شامل حکاکی‌های ساده و روی چوب بوده است یا به صورت سیاه و سفید انجام می شده است.
در سال 1900 پیشرفت در زمینه حکاکی موجب شد تا پیشرفت چشم گیری در عکس و چاپ دیده شود. یکی از چشم گیرترین از پیشرفت ها در عرصه تصویرسازی در آن زمان آن بود که رنگ به دنیای تبلیغات پا نهاد و تصاویر تبلیغاتی با شکل رنگی خود شکوفا شد. تصویرسازی تبلیغاتی در زمان گذشته و امروزه به پیشرفت عرصه های گوناگون کمک بسیاری می نماید. یکی دیگر از تحولات مهم در عرصه تصویرسازی تبلیغاتی از سده 1880 تا 1920 بوده است که نشان می دهد طیف گسترده ای از سبک ها و رویکردها از ایالات متحده آغاز شده است.

تصویرها در تصویرسازی تبلیغاتی چگونه به کار برده می شوند؟

ارائه تصاویر جذاب اولین قدم برای جلب توجه مخاطب هدف است.
کاملاً واضح است که کمپین‌های تبلیغاتی زیادی وجود دارند که برای رسیدن به اهداف تبلیغاتی خود تصمیم می گیرند تا از تصویرسازی تبلیغاتی در بازاریابی خود استفاده کنند. اما مشخص است که استفاده نادرست از تصویرسازی تبلیغاتی موجب شکست شود.
با اطلاع از نحوه صحیح استفاده از تصویرسازی تبلیغاتی می‌توان از شکست در این عرصه جلوگیری کرد. در ادامه با نکات مهم در این زمینه آشنا می شوید.

نمونه تصویرها در تصویرسازی تبلیغاتی

• استفاده صحیح از تصویرسازی در تبلیغات

هدف اصلی تصویرسازی‌ها این است که جلب توجه کنند و یا به عنوان تبلیغ یک محصول و یا خدمت مورد استفاده قرار بگیرند.
با توجه به این مورد لازم است تا تصویرسازی با تم کلی کمپین تبلیغاتی هماهنگ باشد و همخوانی کاملی داشته باشد.
اگر این هماهنگی وجود نداشته باشد تصویرسازی نمی تواند به هدف اصلی خود که جلب نظر مخاطب است برسد و برعکس باعث می شود تا حواس مخاطب را مضمون اصلی دور کند و باعث شود هدف رو به نابودی برود.

 • شناسایی مخاطبین هدف

شناسایی مخاطبین هدف در کمپین های تبلیغاتی جایگاه ویژه ای دارد.
متخصصان در این حوزه تلاش می کنند تا با شناسایی دقیق مخاطبین هدف و برنامه ریزی در راستای جلب توجه این افراد و استفاده از این تکنیک در تصویرسازی تبلیغاتی گام‌به‌گام به هدف اصلی خود می رسد.
پیام تبلیغاتی در تصویرسازی تبلیغاتی باید به گونه ای باشد که به جنسیت، سن و سلایق مشتری های احتمالی کمک زیادی نماید.
تصویرسازی تبلیغاتی باید بتواند در شفاف سازی پیام تبلیغات و اثرگذاری روی مخاطب هدف موفق باشد.

نمونه هدف تصویرسازی در کمپین های تبلیغاتی

• ایجاد توازن و هماهنگی بین تصویرسازی و متن

برای اینکه تصویرسازی تبلیغاتی بتواند مفید واقع شود لازم است تا تناسب و هماهنگی لازم بین متن های مورد نظر با تصویر برقرار شود.
این هماهنگی و تناسب بر بهبود کیفیت تصویرسازی تبلیغاتی تأثیر می گذارد و موجب می شود تا مخاطبین هدف یا مشتری های احتمالی جذب شوند. یکی از مهم ترین راهکارهایی که در جهت افزایش توازن و هماهنگی بین تصویرسازی و متن ارائه می شود این است که از تصاویر خیلی متنوع یا متون خیلی زیاد استفاده نشود و تصاویر مورد نظر با متن انتخاب شده هماهنگی داشته باشند.
پس کمپین های تبلیغاتی برای اینکه بتوانند بهترین تصویرسازی تبلیغاتی را داشته باشند لازم است تا در درجه اول در طراحی خود توازن بین متن و تصویر را رعایت کنند. در درجه دوم دقت داشته باشند که استفاده از تصویرسازی غیر هدفمند می تواند تأثیر معکوس داشته باشد و مشتری احتمالی را دچار سردرگمی کند.

• بررسی واکنش های احتمالی

کمپین تبلیغاتی بیش از هر چیزی تلاش می کند تا بیشترین بازخورد مثبت را از سوی مخاطبین هدف دریافت کند. پس برای اینکه مطمئن شود تبلیغاتی که انجام داده است بیشترین بازدهی را خواهد داشت لازم است تا پیش از عرضه نهایی تبلیغات، آن را به صورت آزمایشی عرضه کند.
برای اینکه این کار را انجام دهد نمونه تبلیغات از پیش آماده شده را به صورت آنلاین و یا چاپی در مقیاس محدودتری عرضه می کند و تا جایی که بتواند به جمع آوری بازخوردهای مختلف می‌پردازد. کمپین تبلیغاتی با بررسی بازخوردهای دریافت شده می تواند تغییرات لازم را در تصویرسازی خود اعمال کند.
تبلیغات تأثیرگذار تبلیغاتی هستند که با ترکیب صحیح متن و تصویر بتواند بیشترین تأثیرگذاری مثبت را داشته باشد و به صورت شفاف و رسا عرضه شود.

آموزش دوره های تصویرسازی تبلیغاتی

تبلیغات منفی

همان‌طور که در بخش های قبل متوجه شدید هدف اصلی تبلیغات این است که بتواند بین محصول یا خدمت موردنظر و جامعه هدف رابطه برقرار کند.
برای ایجاد این رابطه از عناصر و تکنیک های مثبت استفاده می کند تا محصول یا خدمت مشخص با داشتن ویژگی ها و امتیازات متمایز در چشم بیننده خاص تر به نظر برسد. اما امروزه در فضای مجازی و رسانه شاهد پررنگ تر شدن تبلیغات منفی یا معکوس نیز هستیم.
این تبلیغات بیشتر برای معرفی افراد معروف و یا سلبریتی ها و اینفلوئنسرها کاربرد دارد. در این روش کمپین های تبلیغاتی با نشان دادن نکاتی که ممکن است جلوه مثبت و خوبی نداشته باشد اقدام به تبلیغات می کنند. نکته مهم این است که باید دقت کرد هدف از تبلیغات یا تصویرسازی تبلیغاتی چیست و قرار است با چه اهدافی این کار انجام شود؟ آیا محبوب بودن و معروف بودن به هر قیمتی می تواند جلوه خوبی داشته باشد؟ آیا ارزش های انسانی اجازه می دهد که برای درخشش بیشتر به هر روش غیر انسانی برای تبلیغات دست برد؟

نتیجه گیری

در دنیای امروز، یکی از مهم ترین اهرامی که نقشی اساسی در ارتباط های بین‌المللی ایفا می کند، تبلیغات است. پس اگر شما صاحب کسب و کار و یا ایده و روشی هستید لازم است تا با روش های تبلیغاتی و اهمیت آن به طور ویژه آشنا شوید.
از بین تمامی ابزارهای تبلیغاتی که یکی از یکی درخشان تر است، تصویرسازی تبلیغاتی نیز نقشی مهم در این بین بر عهده دارد. تصویرسازی می‌کوشد تا با تجسمی تصویری از یک موضوع مشخص در یک فضای بهتر و جذاب تر درک بهتری از مفهومی مشخص را بشناساند. شما در این مقاله به صورت جامع و کامل با موضوع تبلیغات و تصویرسازی در آن آشنا شدید.
آگاهی از تکنیک ها و اصول حرفه ای از نحوه صحیح کاربرد تصویرسازی در تبلیغات را آموختید و متوجه شدید که تبلیغات با کمک تصاویر گرافیکی به همان اندازه که می تواند بازخورد مثبت داشته باشد، اگر به صورت صحیح و علمی به کار نرود ممکن است بازدهی منفی داشته باشد.

نمونه آموزش تصویرسازی تبلیغات

آماده خلق چیزی شگفت انگیز هستید؟

بیایید با هم کار کنیم

با ما در تماس باشید