هک اسنپ‌فود تا چه اندازه خطرناک است؟

اسنپ‌فود با انتشار بیانیه‌ای رسمی هک شدن خود را تایید کرده و مشتریان را در جریان عمق فاجعه قرار داد، اما هنوز این ابهام پابرجاست که اطلاعات کاربران اسنپ‌فود به درد کی می‌خورد و چرا کسی باید برای آن پول پرداخت کند.

20 میلیون نفر در خطر امنیت سایبری محض قرار گرفته اند…

هک اسنپ‌فود ممکن است به افشای اطلاعات حساس ۲۰ میلیون کاربر این سامانه سفارش آنلاین غذا منجر شده باشد. گروه IRLeaks که می‌گویند عامل نفوذ و هک اسنپ‌فود بوده، مدعی در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی است..

برای هک شدن اطلاعات کاربران چه کسی تحت تعقیب قرار می گیرد؟

صفر تا ۱۰۰ افشای اطلاعات کاربران و رستوران‌های اسنپ‌فود

هک اسنپ‌فود ممکن است به افشای اطلاعات حساس ۲۰ میلیون کاربر این سامانه سفارش آنلاین غذا منجر شده باشد. گروه IRLeaks که می‌گویند عامل نفوذ و هک اسنپ‌فود بوده، مدعی در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی است..

گروه IRLeaks که مدعی هک اسنپ‌فود است، همچنین گفته به اطلاعات بیش از ۵۱ میلیون آدرس کاربر شامل موقعیت GPS، آدرس کامل و شماره تلفن کاربران دسترسی دارد. همچنین اطلاعات بیش از ۱۸۰ میلیون دستگاه تلفن همراه شامل نوع و مدل دستگاه، پلتفرم و… در اختیارشان است.

هک شدن اسنپ‌فود ممکن است به افشای اطلاعات بیش از ۳۶۰ میلیون سفارش، شامل آدرس دریافتی، تلفن دریافتی، شهر، مدت زمان دریافت، نام و نام خانوادگی، مشخصات فروشگاه یا رستوران و قیمت محصول منجر شده باشد. هکر‌ها می‌گویند موارد دیگری از جمله داده‌های ۳۵ هزار نفر که در قالب پیک‌موتوری با اسنپ‌فود همکاری می‌کنند را در اختیار دارند.

هک شدن اسنپ‌فود وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که بدانیم گروه IRLeaks مدعی است اطلاعات بیش از ۶۰۰ هزار پرداخت، شامل نام کامل صاحب کارت، نام کامل مشتری، شماره تماس، شماره کارت، نام بانک و… را نیز در اختیار دارد.

اسنپ‌فود در واکنش به هک شدن اطلاعات کاربران اعلام کرده، در قدم اول با همکاری پلیس فتا در حال شناسایی و رفع منبع آلودگی ناشی از اقدام این گروه هکری است.

واکنش اسنپ‌فود به هک شدن اطلاعات کاربران

شرکت اسنپ‌فود ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه، یعنی چند ساعت پس از انتشار خبر افشای اطلاعات کاربران، به‌شکل رسمی اعلام کرد مسئولیت این اتفاق را می‌پذیرد و بررسی دقیقی در مورد دلایل وقوع آن انجام خواهد داد.

اسنپ‌فود در بیانیه خود همچنین به دو مورد اشاره کرده است؛ اول اینکه گروه هکری پیش از مذاکره با اسنپ‌فود اقدام به فروش اطلاعات کرده است و دوم اینکه حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از انتشار داده‌های کاربران، از طریق مذاکره با این گروه هکری، انجام می‌دهد.

افشای اطلاعات بانکی و احتمال سوءاستفاده و سرقت موجودی حساب بانکی افراد در مواردی مانند هک شدن اسنپ فود، مهمترین دغدغه کاربران است. اسنپ‌فود در بیانیه رسمی و کوتاه خود تاکید کرده کلیه اطلاعات پرداخت بانکی کاربران، اعم از اطلاعات مربوط به کد امنیتی کارت CCV، رمز عبور و تاریخ انقضا کارت در امنیت کامل قرار دارد، چون این اطلاعات براساس مقررات بانک مرکزی در هیچ یک از پلتفرم‌ها ذخیره نمی‌شود.

اسنپ‌فود اصرار دارد بدانیم اطلاعات افشا شده، به سفارش‌های قبل از ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳، یا ۱۹ آذر خودمان مربوط می‌شود.

گروه هکری IRLeaks را بشناسید

گروه هکری IRLeaks مدعی هک اسنپ‌فود است. هکر‌ها در اولین لحظات بامداد روز یکشنبه، یک فایل نمونه شامل بعضی اطلاعات کاربران اسنپ‌فود را روی کانال تلگرامی خود قرار دادند. سپس خواسته‌شان را رک و روراست، بدون تعارف و رودربایستی مطرح کردند: ۳۰ هزار دلار!

گروه IRLeaks، عامل هک اسنپ‌فود پیش از این نیز به هک سیستم داده‌های تپسی اقدام کرده بود. مدیرعامل تپسی آن زمان در توییتر نوشت هکر‌ها با دسترسی به اطلاعات کاربران، قصد اخاذی دارند و به همین دلیل تپسی با آن‌ها همکاری نمی‌کند. گفته شده هکر‌ها پس از شکست در مذاکرات با تپسی، برای فروش اطلاعات کاربران تپسی ۳۵ هزار دلار درخواست کرده بودند.

گروه IRLeaks می‌گوید از ماجرای هک تپسی درس گرفته و پس از نفوذ به سامانه اسنپ‌فود، بدون ارائه درخواستی، به‌طور مستقیم برای فروش اطلاعات کاربران اقدام کرده است. درس دوم احتمالا این بوده که پنج هزار دلار برای فروش اطلاعات مشتریان، رستوران‌ها و پیک‌موتوری‌های مرتبط با اسنپ‌فود تخفیف داده‌اند.

هک اسنپ فود چقدر خطرناک است

هک شدن اسنپ‌فود حتی اگر حساب بانکی افراد را تهدید نکند، با افشای اطلاعات شخصی و تاحدودی محرمانه، مشتریان و رستوران‌ها را در معرض ریسک قرار می‌دهد. اولین تهدید، موارد مربوط به میزان فروش رستوران‌ها و کمیسیون پرداختی به هر رستوران است.

هک اسنپ‌فود ممکن است در روز‌های آینده حداقل به اختلافات بین رستوران‌ها و این شرکت دامن بزند، چون هر رستوران وضعیت قرارداد خود را با رقبا مقایسه خواهد کرد. تعداد سفارش‌ها و مشتریان هر رستوران نیز قابلیت استفاده، تخمین و محاسبه درآمد و تاثیر گذاشتن آن روی مالیات پرداختی صاحبان مشاغل را دارد.

هک اسنپ‌فود مثل همیشه بساط شوخی و کنایه‌ها را در فضای توییتر فارسی داغ کرده است؛ یکی نوشته «فکر کنم اسنپ‌فود به گروه هکری پیشنهاد تخفیف ۵۰ درصدی برای سفارش بعدی رو داده و باعث شده قاطی کنند». وسط شوخی‌های شبکه‌های اجتماعی موضوع نگران‌کننده برای اهل فن، حجم سوءاستفاده‌هایی است که با پرداخت ۳۰ هزار دلار و در اختیار گرفتن اطلاعات کاربران اسنپ‌فود امکان‌پذیر خواهد بود.

هک شدن اسنپ‌فود به افشای دو شناسه گوگل و اطلاعات موبایل کاربر منجر شده است. این شناسه‌ها به‌صورت یکتا تعریف می‌شوند و به‌صورت انحصاری موقعیت هر کاربر را نشان می‌دهند. حتی اگر شما در یک اپلیکیشن، با هویت ناشناس فعالیتی انجام دهید، هر دو پارامتر ذخیره خواهد شد. بعد‌ها می‌توان با تطبیق شناسه‌ها فهمید کاربری که در اپلیکیشن اول، متن مشخصی را خوانده، در اپلکیشن دوم چه عکسی آپلود کرده و چه سرویسی خریده است.

کاربری با طنزی تلخ نوشته: تنها کاری که می‌توانیم پس از هک اسنپ‌فود برای محافظت از حریم شخصی خودمان انجام داد، تغییر محل زندگی، تغییر نام و نام خانوادگی، تغییر کدملی، تغییر شماره موبایل، تغییر نام اعضای خانواده و… است. تنها این شکلی مطمئن می‌شویم کسی به اطلاعاتمان دسترسی ندارد.

پلیس فتا صبح روز یکشنبه پس از انتشار خبر هک اسنپ‌فود، بلافاصله در دفتر این شرکت حاضر شد و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد اسنپ‌فود در سال جاری بار‌ها مورد ارزیابی و بررسی فنی قرار گرفته است. در صورت مشاهده هرگونه سهل‌انگاری مدیران، پیگیری‌های قانونی و قضایی به مراجع بالا ارجاع خواهد شد.

  1 دیدگاه
 • قربانی
  10 آبان 1399

  ممنونم 🙂

 • قربانی
  11 آبان 1399

  سلام

  • قربانی
   11 آبان 1399

   منمووونم

   • قربانی
    11 آبان 1399

    سپاسگزارم از سایت خوبتون

 • قربانی
  11 آبان 1399

  عالیه عالی

 • مدیر
  12 آبان 1399

  خوبه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *